Že se Čína snaží poslední dobou z hlediska ochrany životního prostředí vyvinout maximum, není žádným tajemstvím. Dalším krokem za lepším ovzduším je výstavba prvního z osmi plánovaných velkokapacitních zařízení, která by měla sloužit k ukládání uhlíku.
Projekt nazvaný jako Yanchang Integrated Carbon Capture and Storage Project bude situovaný do oblasti provincie Šen-si.
Toto úložiště, které zároveň bude sloužit i jako lapač uhlíku by měl ročně zachytit 400 až 800 tisíc tun oxidu uhličitého, což je podobné množství, jaké za uvedenou dobu vyprodukuje cca. 80 000 automobilů.
Čína patří k zemím, které jsou největším producentem oxidu uhličitého. V nejbližších letech je ale jejich cílem postupně tuto produkci snížit. A, že to myslí doopravdy vážně, je vidět na celkových nákladech do obnovitelných zdrojů.
V současné době je navíc hlavním světovým výrobcem solární energie a v řadě měst se stále více využívá elektromobilů. Tím by se jejich vize mohla naplnit a od roku 2030 se mohly emise skleníkových plynů radikálně snižovat.
Čínské zařízení ale nebude první svého druhu. Ve Švýcarsku v letošním roce zahájilo provoz první komerční zařízení, které využívá technologii CCS – carbon-capture and storage. Toto zařízení je ale podle odborníků značně nevýhodné.
Nejen, že zvyšuje spotřebu energie, ale i celkové náklady na provoz jsou příliš vysoké.