Společnosti Exxon Mobil a Synthetic Genomics Inc. objevily po osmi letech způsob, jak více než zdvojnásobit množství tuků produkovaných řasami. Tato případná alternativa fosilních paliv tak udělala další krok, aby mohla být komerčně využitelná.
Řasy mohou produkovat až sedmkrát více energie na jeden akr, než poskytuje etanol na bázi kukuřice, který v současnosti patří k hlavním zdrojům biopaliv. „Řasy mohou být životaschopným, obnovitelným zdrojem energie řádově v objemu ropy.
Navíc rychle rostou, mohou žít v nejrůznějších typech klimatických podmínek a poloslaných vod,“ uvedl viceprezident společnost Exxon Mobil Vivay Swarup.
I přes veškerý výzkum je samotné komerční využití řas v nedohlednu. Bude trvat ještě několik let, než proběhnou všechny testy a řasy jako biopalivo se dostanou do oběhu. Vědci mají za sebou zkoumání způsobu, jakým buňky řas štěpí uhlík a vyrábějí tuky.
Řasy v zásadě přeměňují oxid uhličitý na tuky podobným způsobem, jako lidské tělo převádí na tuky cukry. Specialistům se podařilo řasy geneticky modifikovat tak, aby byly schopné přeměnit na tuky až 40 procent oxidu uhličitého, namísto původních patnácti procent.
V dalších krocích je zapotřebí zajistit, aby se tento proces urychlil a buňky v řasách bylo možné posílit.
Využít řasy se snaží energetický průmysl již od sedmdesátých let. Většinou ale pokusy skončily v době, kdy buňky přetíženy tuky přestaly růst. A tak většina firem, která se o způsob využití řas pokoušela, s tímto výzkumem skončila.
Naopak ropný gigant Exxon Mobil v posledních deseti letech zvyšuje spolu se svými partnerskými společnostmi investice do vývoje palivových článků, bionafty a dalších alternativních zdrojů, a tak není překvapením, že právě tato společnost se v oblasti využití biopaliva z řas angažuje nejvíce.