Evropská kosmická agentura zveřejnila výsledky vyšetřování nehody experimentálního modulu Schiaparelli, který loni v říjnu měl přistát na Marsu. Podle zprávy vinu za zkázu modulu nese špatná příprava a nedostatečně silný software..
ESA za havárii přijala plnou odpovědnost. Podle ní z počátku šlo vše podle plánu, avšak při přistávacím manévru došlo k problémům. Schiaparelli začal silně rotovat, což přetížilo palubní senzory a nastalá situace přesvědčila řídící software, že modul již dosáhl povrchu.
V tu chvíli odhodil padáky a zažehl přistávací trysky, avšak aparát se v tom momentě stále pohyboval v atmosféře. Na povrch se Schiaparelli zřítil rychlostí 540 kilometrů v hodině, takže je jasné, že poté z něj zbyly už jen kusy do šrotu.
„Mělo se očekávat, že rotace by mohla dosáhnout maxima. Software mohl být robustnější, kdyby byl lépe navržen,“ uvedl David Parker z ESA.
Nezdařené přistání modulu Schiaparelli bylo první částí dvojdílné evropsko-ruské mise ExoMars. V roce 2020 by měl být na Marsu vysazen evropský rover, který bude pátrat po stopách života.