Vůbec poprvé se chystají vědci provrtat za pomoci speciálního zařízení skrze zemskou kůru do oblasti zemského pláště. Experiment plánují uskutečnit do roku 2030. V úvahu připadají tři místa. Havaj, Kostarika nebo Mexiko.
Již v roce 2007 přinesl výzkum oblasti mezi Kapverdskými ostrovy a Karibským mořem zajímavé informace. Zjistilo se, že zde chybí zemská kůra a svrchní plášť je přímo odhalen.
Mezinárodní tým odborníků má v plánu na japonské vrtné lodi Čikjú využít speciálního vrtáku. Oceánská kůra je slabší nežli kontinentální. Její mocnost se pohybuje kolem šesti kilometrů a to kvůli absenci žulové vrstvy, která tvoří základ kontinentů.
Aby se ale vrták dostal k zemskému plášti, musí nejprve projít čtyřmi kilometry vody k mořskému dnu a posléze zdolat šest kilometrů silnou kůru. Cílem vědců je důkladně prozkoumat zemský plášť, jak funguje nitro Země a zejména seizmická aktivita.
Průzkum by mohl poodhalit také původ naší planety a zjistit, do jaké hloubky lze najít mikroorganismy nebo jiné živočichy.
Nacue Abe, vědec z japonské agentury Jamstec, k experimentu řekl. „ Přesné složení zemského pláště prozatím neznáme. Viděli jsme sice některé jeho materiály, ale jinak je zahalen do tajemství. Máme k dispozici největší vrtnou loď.
Její kapacita vrtání je třikrát delší, než u předchozích plavidel, věřím tak, že se vše podaří zrealizovat.“ Náklady na výzkum jsou vyčísleny na 542 miliónů dolarů, což je v přepočtu kolem 13,6 miliard korun.