Je dost možné, že by to nikoho z Vás ani nenapadlo. Hledat ropu v Severním ledovém oceánu? Jiný názor na to mají společnosti Lundin Petroleum a OMV, které provedou v letošním roce až 15 vrtů v Barentsově moři u severního cípu Norska.
Nesporně výhodou je, že tato oblast díky Golfskému proudu nikdy nezamrzá. Navíc mělké vody u norského pobřeží ušetří nemalé finanční prostředky.
Podle předpokladů by v dosud neprobádaných ložiscích v Barentsově moři mohlo být více než 17 miliard barelů ropy a zemního plynu. To představuje bezmála 65 % z dosud neprozkoumaných zdrojů na území Norska.
Od roku 2010 významné společnosti v této oblasti objevily ložiska o objemu více než miliardy barelů a firma Eni dokonce v loňském roce zahájila těžbu ze své první vrtné plošiny Goliat.
Těžba ropy v moři nese ale také negativa. Ekologické skupiny jako jsou Greenpeace a Světový fond na ochranu přírody (WWF) jsou proti. Podle nich ropné plošiny zasahují do blízkosti polárnímu ledovci, kde žije velké množství živočichů.
Odborníci si také pokládají otázku, zdali těžba v Barentsově moři, vzhledem k poloze, bude zisková. Globální oteplování totiž může poptávku po fosilních palivech výrazně snížit.