Vědci z Dětské nemocnice ve Filadelfii pracují na zařízení, které by mohlo v blízké budoucnosti nahradit inkubátory. „Umělá děloha“ by měla maximálně napodobovat skutečný lidský orgán..
V současné době lékaři dokážou zachránit dítě, které se narodí ve věku 22 – 23 týdnů, místo normálních 37. Šance přežití takových miminek je ale pouze 30 – 50%. I když se dítě podaří zachránit, celý život ho provází vážné zdravotní problémy související se špatně vyvinutým srdcem, plícemi i dalšími orgány.
Pokud se přitom dítě narodí ve věku 28 týdnů, šance na přežití už výrazně stoupají a současně klesá množství zdravotních komplikací, s nimiž se následně potýká.
V současnosti jsou předčasně narozená miminka umísťována do inkubátorů – zařízení, v nichž jsou napodobovány podmínky matčina těla, například teplota a vyšší koncentrace kyslíku. Přístroje se ale přeci jen od skutečné dělohy velice liší.
Proto se vědci z Filadelfie snaží vytvořit přístroj, který by tělo matky simuloval mnohem lépe.
Výsledkem několikaleté práce lékařů z Dětské nemocnice ve Filadelfii je zařízení vyplněné plodovou vodou. Do ní jsou uměle přiváděny živiny a zajištěna je také výměna kyslíku a oxidu uhličitého. Experti zatím přístroj zkoušeli pouze na nedonošených kůzlatech a výsledky vypadají velice slibně.
Mladá zvířata umístěná do „umělé dělohy“ normálně dýchala a polykala, otevírala oči, rostla, byla aktivní a vykazovala i normální neurologickou aktivitu.
Než se zařízení uvede do provozu, čeká výzkumný tým ještě ohromné množství práce, podle odhadů by ale „umělá děloha“ mohla začít zachraňovat životy novorozencům už v horizontu deseti let.