Ekologové z University of Georgia vyvinuli počítačový model, který na mapě znázorňuje oblasti s největší pravděpodobností výskytu eboly. Cílem amerických výzkumníků je předpovědět kdy a kde hrozí nebezpečí nákazy, aby lékaři mohli cílit osvětu a pomoc přímo do konkrétních oblastí..
K vytvoření modelu odborníci z Georgie použili dostupné informace o známých případech eboly. Díky tomu, že věděli, kdy a kde nemoc propukla v minulosti, mohli vytvořit mapu, která předpovídá místo a období budoucí nákazy.
Přesto, že vědci pracovali i s proměnnou hustoty zalidnění, ukázalo se, že množství obyvatel žijících v dané oblasti s rizikem výskytu eboly příliš nesouvisí. Významným faktorem bylo naopak podnebí. Největší hrozba nákazy ebolou byla podle modelu v období přechodu mezi suchým a deštivým počasím.
Velkou roli hrálo také místo. Model předpověděl, že šanci na infikování virem eboly mají lidé nejčastěji ve střední Africe, kde se nejvíce případů vyskytlo i v minulosti. Překvapivě se ale na mapě ukázala velká pravděpodobnost rizika nákazy i v severní a východní části kontinentu, například v Etiopii, Angole, Zambii nebo dokonce i na Madagaskaru.
Podle autorů model nepředvídá riziko vzniku epidemií. Udává pouze, kde a kdy hrozí největší riziko nákazy eboly. Informace by tak měly posloužit zejména turistům plánujícím dovolenou v Africe a lékařům, kteří by se díky modelu mohli lépe připravit na potenciální výskyt nových případů nebezpečné nemoci.