Aby vědci zjistili, jaký mají chyby v kopírování DNA podíl na celkovém počtu nádorových onemocnění, vytvořili matematický model, který analyzuje abnormální růst buněk u 32 druhů rakoviny. Podle jejich výsledků jsou obecně ke vzniku rakoviny třeba dvě nebo více kritických genetických mutací.
Tyto mutace se mohou objevit v důsledku chyb při kopírování DNA, externích faktorů, jako je kouření a obezita, nebo jsou zděděné.
„Tyto chyby v kopírování DNA jsou význačnými zdrojem rakovinných mutací, které byly dosud podhodnoceny,“ řekl Cristian Tomasetti ze Sidney Kimmel Comprehensive Cancer Center na Johns Hopkins University, který je jedním ze spoluautorů studie.
Příčiny vzniku rakoviny se však u jednotlivých druhů liší. Například u rakoviny plic připadají na externí vlivy, především kouření, dvě třetiny případů. Za zbytek pak může chybná DNA. U rakoviny slinivky mohou za její vznik ze 77 procent chyby při kopírování DNA. U 18 procent jsou příčinou vnější faktory a 5 procent připadá na zděděnou predispozici.
U některých druhů rakoviny je podíl mutací DNA na jejich vznik ještě mnohem výraznější. Například u rakoviny prostaty, mozku a kostí se jedná až o 95 procent případů.
Po zprůměrování výsledků pro všech 32 druhů rakoviny vyšlo, že v 66 procentech mohou za vznik onemocnění chyby v kopírování DNA, 29 procent připadá na vnější faktory a u 5 procent se jedná o zděděné predispozice.