Polarografie se využívá například v biochemii, farmacii a biologii. Prostřednictvím této metody lze zjistit různé nemoci, určit jednotlivé prvky, nebo jejich směsi, případně stopy plynů v ovzduší. Na princip polarografie přišel Heyrovský v roce 1922, když se mu podařilo změřit při elektrolýze na katodě proud v kapkách rtuti.
Dva roky na to sestavil český chemik spolu s japonským kolegou a svým někdejším studentem Masuzo Shikatou (1895-1964) první polarograf, tj. přístroj, který zachycuje a zaznamená polarografické vlny látek obsažených v roztoku.
Veřejnosti i i odborníci z elektrochemie si mohou významného českého vědce připomenout. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR připravil putovní výstavu Příběh kapky tvořenou unikátními fotografiemi, přístroji, polarografickými kuriozitami, filmy a přednáškami, která se v roce 2017 postupně představí v Liberci, Litoměřicích, Praze, Hradci Králové a Bratislavě.
Myšlenka uspořádat výstavu se zrodila koncem roku 2008 s cílem připomenout v roce 2009 veřejnosti 50. výročí udělení Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému. „Nikdo tehdy nevěřil, že život výstavy se jaksi protáhne.
Toto je již její 22. expozice, a výstava tak putuje po České republice devátým rokem,“ uvádí Květa Stejskalová.