Protein Hi1a objevili vědci náhodou, když sekvencovali DNA toxinů v jedu pavouka Hadronyche infensa, který žije v australských státech Queensland a Nový Jižní Wales. Zjistili přitom, že v mozku blokuje iontové kanálky, které hrají zásadní roli při poškození mozku po cévní mozkové příhodě.
K té dochází, když je přerušen průtok krve do mozku a tomu tak chybí kyslík. Přibližně 85 procent případů je způsobeno ucpáním cév v mozku. U zbytku je příčinou krvácení do mozku v důsledku prasknutí cévy.
V obou případech se jedná o akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou péči. Na následky cévní mozkové příhody každoročně umírá celosvětově přibližně šest milionů lidi, což u ní dělá druhou nejběžnější příčinu úmrtí po infarktu.
„Jsme přesvědčeni, že se nám poprvé podařilo nalézt způsob, jak minimalizovat poškození mozku po cévní mozkové příhodě,“ uvedl Glenn King z Centra pro výzkum bolesti na University of Queensland, který výzkum vedl.
„Protein Hi1a dokonce poskytuje ochranu i vnitřním oblastem mozku, které bývají nejvíc poškozené nedostatečným přísunem kyslíku. Mozkové buňky velice rychle odumírají, a proto je toto poškození obyčejně nevratné,“ dodal.
Pokusy na potkanech ukázaly, že při podání Hi1a dvě hodiny po cévní mozkové příhodě se rozsah poškození mozku snížil o 80 procent. Sloučenina byla stále účinná i osm hodin po cévní mozkové příhodě, kdy snížila rozsah poškození mozku o 65 procent ve srovnání s neléčenými zvířaty.
Výzkumníci doufají, že by mohli s testy na lidech začít v průběhu následujících let.