V pondělí 20. 3. začalo jaro. Probuzení ze zimního spánku ale vyžaduje víc, než jen správné datum v kalendáři. Obzvlášť, když se sluneční paprsky zpod mraků objeví jen občas a na chvíli. Vyhrát boj s jarní únavou ale není nic nemožného.
Naopak! Stačí pár jednoduchých návyků, které dodají spoustu energie. Podle odborníků se člověk musí zamyslet zejména nad životosprávou. .
Studená sprcha
Vyzkoušejte studenou sprchu po ránu. Uvidíte, že vás do energického dne jednoduše nakopne. Na závěr zkuste střídat horkou a studenou vodu.
Nejprve nastavte vodu vlažnou, aby nedocházelo ke zbytečné dehydrataci pokožky. Posledních pár minut se ale sprchujte minutu horkou vodou a dvacet vteřin vodou studenou. Zopakujte dvakrát nebo třikrát – povzbudíte lymfatický systém, cirkulaci krve i detoxikaci organismu.
Pestrý talíř
Barevná duha po dešti vyvolá úsměv snad v každém z nás. A pestrobarevný talíř na nás působí stejně pozitivně. „Jídelníček obohacený o ovoce a zeleninu všech barev dodá našemu tělu všechny potřebné látky a vitaminy.
Naopak vynechejte těžká smažená jídla, přeslazené pokrmy a snižte příjem masa a mléčných produktů. Tento krok vás navíc přiměje zkoušet nová zajímavá jídla a přidat na menu třeba také luštěniny, které jsou výborným zdrojem bílkovin, vlákniny i minerálních látek,“ říká odbornice na zdravou výživu Věra Burešová.
Dopřát byste si také měli sezónní plody jara, například ředkvičky či polníček. Případně celoročně cibuli, česnek, mrkev, celer, zelí, pórek, brambory a další. Na přelomu jara a léta je zase nejlepší konzumovat saláty, špenát, brokolici, rajčata, hrášek či cuketu a okurky.
Vhodné je také zařadit do jídelníčku semínka bohatá na mastné kyseliny zajišťující správnou funkci organismu. Vyzkoušet můžete například konopná, sezamová, lněná nebo chia semínka.
Voda je základ
Voda je základ života. Není divu, že je nedílnou součástí těla a podmínkou pro správné fungování organismu. Rozpouštějí se v ní přijímané živiny, pomáhá regulovat tělesnou teplotu i fungování trávicích procesů, vyplavuje z těla škodlivé látky a celkově zajišťuje správné fungování našeho organismu. Denní příjem tekutin by se měl pohybovat mezi 2 a 3 litry.
Do pitného režimu se kromě vody mohou zařadit i jiné tekutiny. Zkusit můžete například japonský jemně mletý čaj Matcha.
Tak podpoříte nejen pochody v probíhající těle, ale i vaši mysl. „Čaj Matcha dodává našemu tělu řadu důležitých živin.
Je bohatý na katechiny, vlákninu, živiny i vitaminy A a C,“ říká Petr Patočka, odborník na Matcha tea.
Odpolední únava
S čím se určitě každý z nás setkal, je únava odpolední. Ta nás nejčastěji zastihne mezi 14. a 16. hodinou. Je to přirozený jev našeho denního biorytmu, ale sami máme možnost ovlivnit, v jaké míře nás únava přepadne.
Zkuste přemýšlet nad skladbou vašeho oběda. Ten by neměl být příliš těžký, tučný nebo s větším obsahem jednoduchých cukrů. Bohužel klasická česká kuchyně taková převážně je. Těžké jídlo se dlouho tráví, krev se přesouvá do trávicího ústrojí, místo aby se nám dostatečně okysličoval mozek a zmíněná únava je na světě.
„Právě proto obědvejte lehčí jídla, která budou mít vyvážený poměr sacharidů a bílkovin. Jezte např. drůbeží maso, ryby a luštěniny s přílohou jako je rýže, bulgur, quinoa, vařený brambor nebo kousek celozrnného pečiva, vše doplněné samozřejmě o zeleninu.
Talíř by měl být poskládán tak, že 1/3 bude tvořit bílkovina, 1/3 zelenina a poslední 1/3 sacharidová příloha,“ doporučuje Věra Burešová.