Průtokové baterie s kapalnými elektrolyty přitom nejsou nic nového a obvykle se používají pro ukládání energie ve velkém měřítku. Nedávno například přišli vědci z Harvard University s takovou baterií, která má životnost více než 10 let s pouze velmi malou degradací, takže je ideální pro ukládání solární a větrné energie.
Švýcarští vědci nicméně pracují v mnohem menším měřítku a podařilo se jim najít dvě tekutiny, které jsou vhodné jako tekutý elektrolyt i chladicí kapalina, která může odvádět teplo z čipů ve stejném obvodu.
„Jsme první vědci, kteří vyrobili takovou malou průtokovou baterii tak, aby kombinovala dodávání energie a chlazení,“ říká doktorandka Julian Marschewski.
Hlavní myšlenkou přitom je sestavovat budoucí čipy vrstvu po vrstvě. Nejprve počítačový čip, poté tenká baterie, která by mu dodávala energii a ochlazovala ho, následovaná dalším počítačovým čipem a tak dále.
Výzkum je nicméně teprve v rané fázi. V tuto chvíli mají vědci k dispozici pouze prototyp („proof-of-concept“) baterie, který zatím není schopný generovat dostatek energie k napájení čipu. Tým se nicméně domnívá, že baterie má velký potenciál nejen pro čipy, ale i pro lasery, které vyžadují vnitřní chlazení, nebo pro solární články, které ukládají elektřinu přímo do buňky baterie.