Studie však naznačuje, že k podobným změnám jako u myší může docházet i u lidských dospívajících. Podle vědců by mohlo kombinování energetických nápojů, jejichž hlavní ingrediencí je kofein, a alkoholu vést ke změnám ve schopnosti mozkového centra odměn reagovat na podněty. Tyto změny by přitom mohly přetrvat až do dospělosti.
Ve studii chtěli vědci testovat zdravotní účinky konzumace alkoholu i energetických nápojů. Z etických důvodů nemohou být takové studie prováděny na lidských dospívajících, takže se vědci rozhodli prozkoumat tyto účinky u dospívajících myší, kterým podávaly energetické nápoje a směs s vysokou úrovní kofeinu a alkoholu.
Zjistili, že myši, které pily směs kofeinu a alkoholu, vykazují na rozdíl od zbylých skupin zvýšenou hladinu proteinu signalizující změny v chemii mozku. Hladina tohoto proteinu přitom byla podobná té, která se vyskytuje u myší užívající drogy, jako je kokain nebo morfin.
Zároveň byly méně citlivé na příjemné účinky, ve srovnání s myšmi, které na dané směsi nebyly. Jinými slovy potřebovaly větší dávku, aby se cítily stejně, jako ostatní myši. K potvrzení těchto závěrů budou potřeba další výzkumy, tento objev by nicméně mohl mít důsledky při léčbě závislosti.
Předchozí studie jiných drog prokázaly, že změny v mozcích myší vyvolané konzumací těchto látek, jsou podobné změnám, které se vyskytují v lidském mozku. Přesto nicméně zůstává nejasné, zda to platí i v případě nových poznatků.