Obří žížala obecná (Lumbricus terrestris) byla nalezena na zahrádce nedaleko Liverpoolu. Nálezci jí dali jméno Dave a poskytli ji k prostudování vědcům z londýnského Natural History Museum (Přírodopisné muzeum), kteří ji pečlivě změřili.
Dospěli k hodnotě 40 cm! Následně byla žížala usmrcena a stala se součástí muzejní sbírky..
Dave překonal rekord nejdelší žížaly Velké Británie o pouhé 4 milimetry. Dosavadní držitelkou rekordu byla dešťovka nalezená na skotském ostrově Rum, která měřila 39,6 centimetrů. Její hmotnost však byla pouhých 12,6 gramů. To Dave vážil úctyhodných 26 gramů.
Dave však šokuje svými rozměry pouze v našich zeměpisných šířkách. V celosvětovém srovnání by se na přední příčky nedostal.
Některé druhy žížal v různých koutech naší planety dosahují délky i přes dva metry! Snad vůbec největší na světě náleží k druhu veležížala obrovská (Megascolides australis). Žížala úctyhodné délky může mít průměr těla až 4 centimetry.
Je velmi vzácná, dosud byla pozorována jen v pěti lokalitách na území Austrálie. Dvou metrů a více dorůstá též africká žížala Microchaetus rappi.
Je však třeba mít na paměti, že měřit velikost segmentovaného těla žížal je značně komplikované. Těla jsou hodně měkká a snadno může dojít k jejich nechtěnému natažení. Zrovna tak se může jejich organismus smrštit. Při měření je tak třeba být maximální obezřetný a trpělivý.
O žížalách si můžete přečíst více v aktuálním čísle Jednadvacítky (3/2017).