Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze navrhli novou metodiku mapování potenciálu biomasy pro energetické využití v zadaném území. Na projektu spolupracovali s kolegy z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví.
Nový software podrobně analyzuje a zobrazuje množství biomasy využitelné jako energetický zdroj v zadaném území, například v kraji, okrese, nebo republice. .
Jedná se o významný příspěvek k energetické bilanci jak celé republiky, tak i jednotlivých krajů. Software pracuje v prostředí GIS (geografický informační systém), který umožňuje ukládat, spravovat a analyzovat prostorová data, tj. údaje o objektu i jeho poloze.
Nově vyvinutá aplikace umožňuje jak podrobné mapování dlouhodobě udržitelného potenciálu biomasy, se kterým lze počítat v energetických bilancích, tak i odhad možností jeho krátkodobého navýšení zmírněním některých standardních agrotechnických, ekonomických či tržních omezení.
Ve vybraných oblastech České republiky byly provedeny podrobné analýzy a výsledky naznačují, že je možné potenciál biomasy krátkodobě významně navýšit. Výzkum poskytl cenný podklad pro aktualizaci státní energetické koncepce a pro plánování rozvoje energetické infrastruktury s ohledem na zajištění energetické bezpečnosti.