Experti z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě ohlásili nález jeskyně, v níž byly dříve ukryty náboženské svitky. Do dnešních dnů se ale dochovaly pouze nádoby na dokumenty, zlomky obalů a zbytky provázků. .
Svitky od Mrtvého moře, někdy také označované podle místa nálezu jako Kumránské svitky, jsou písemnosti obsahující biblické a jiné náboženské texty. Objeveny byly v letech 1947 – 1956 a podle některých odborníků se jedná o jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů vůbec.
Nejstarší ze svitků pochází ze třetího století před naším letopočtem. Nejmladší byly sepsány kolem roku 70. Z tohoto období pochází i nově nalezené artefakty, které dříve svitky obsahovaly. Podle expertů mohly být texty ukradeny v 50. letech, kdy byly podobné předměty prodávány beduínskými překupníky.
Jeskyně, v níž byly nádoby a obaly na svitky objeveny, byla poměrně malá. Měřila pouze 3,5 krát 5 metrů a vedl do ní úzký vchod. Vnitřek prostoru byl vyložen rohožemi vyrobenými z palmových listů a větviček, které se dříve používaly jako matrace.
I když se samotné svitky na místě nenašly, jedná se podle archeologů o velice důležitý objev. Potvrzuje totiž, že písemnosti byly uloženy na řadě míst. Je zde tedy velká pravděpodobnost, že se v dalších jeskyních najdou ještě další biblické svitky.