Grafen je v podstatě jeden atom silná vrstva uhlíku, která se může pochlubit celou řadou působivých charakteristik. Nejen, že se jedná o v současnosti nejpevnější materiál na světě, ale má rovněž vynikající optickou, tepelnou a elektronickou vodivost, mezi další přednosti patří i flexibilita, biokompatibilita a mnoho dalších. Stejné vlastnosti pak může grafen propůjčit i chytrým textiliím.
Vědci z Cambridge Grafen Centre (CGC) na University of Cambridge vyvinuli ve spolupráci se svými čínskými kolegy z Jiangnan University způsob nanášení barev založených na grafenu na bavlněná vlákna. Základem jsou grafenové vločky o tloušťce jeden nanometr, které jsou chemicky upravené tak, že dokážou pevně přilnout k bavlněným vláknům a drží na nich podobně jako částečky barviv.
Výsledkem je tenká vodivá rovnoměrná síť, jejíž vodivost ještě zvýšili působení tepla a tlaku. To, že se grafenová síť skládá z nanometrových grafenových vloček má však kromě snadné výroby a dobré vodivosti i další nesporné výhody.
Vysoká odolnost vůči namáhání způsobené pohybem a opakovanému praní ji přímo předurčují pro použití v chytrém oblečení.
Výzkumníci potenciál nové technologie demonstrovali na jednoduchém bavlněném nositelném pohybovém senzoru. Testy prokázaly, že může detekovat až 500 pohybových cyklů, a to i po více než deseti průchodech pračkou.