Vědci zkoumali souvislost mezi sedavým způsobem života a zkracováním telomer. Délka těchto ochranných zakončení chromozomů je jedním z indikátorů biologického věku těla a jejich zkracování je způsobené stárnutím buněk.
Na něj přitom podle vědců mají vliv nejen zdravotní faktory, ale i životní styl, včetně cvičení. Kratší telomery jsou rovněž spojovány s vyšším rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a rakoviny.
Do výzkumu bylo zapojeno 1500 žen ve věku 64 až 95 let, jejichž pohyb vědci sledovali během sedmi dní a nocí pomocí akcelerometru. Kromě toho musely vyplnit dotazník o svých aktivitách. Výsledky studie pak ukázaly jasnou souvislost mezi nedostatečnou aktivitou a krátkými telomery.
I při sedavém způsobu života přitom stačí denně cvičit alespoň 30 minut, abyste předešli předčasnému stárnutí buněk. Podle vedoucího výzkumu Aladdina Shadyaba z University of California v San Diegu by měla být tělesná aktivita součástí našich životů nejen v mladém věku, ale i během stárnutí.