Vitamín E je v souvislosti s vlivem na embryonální vývoj zkoumán už od první poloviny 20. století. Nyní se vědcům z Oregon State University poprvé podařilo vysvětlit, jak přesně nedostatek vitamínu souvisí s poškozením plodu vedoucímu k potratu. .
Už z dřívějších studií vyplynulo, že ženy, které se v průběhu těhotenství potýkaly s nedostatkem vitamínu E, měly dvakrát větší riziko potratu. Dosud ale nebyl znám přesný mechanismus, jak deficit látky plod ovlivňuje.
Experti z Oregonu zkoumali vliv vitamínu E na embryonální vývoj u rybek druhu dánio pruhované, známých také jako zebřičky. Ze studia rybích zárodků vědci zjistili, že závažný nedostatek vitamínu E v těhotenství vede ke spotřebě důležitých mastných kyselin, které jsou pro zdraví organismu naprosto zásadní.
Když tělo nemá k dispozici mastné kyseliny, nahradí si jejich nedostatek glukózou – významným zdrojem energie. Glukóza použitá k vyrovnání deficitu mastných kyselin ale někde chybí. Většinou se jí nedostává v mozku a dalších energeticky náročných orgánech. Ty se pak nemohou vyvíjet a embryo odumírá.
Význam vitamínu E tedy spočívá hlavně ochraně mastných kyselin, bez nichž se organismus neobejde. Odborníci z Oregon State University proto zdůrazňují, že by na příjem této látky měly dbát zejména ženy, které těhotenství plánují, nebo jsou již v raných fázích gravidity.