Grafen je forma uhlíku tvořená vrstvou o síle jediného atomu. Může se pochlubit mnoha působivými charakteristikami. Jedná se například o v současnosti nejpevnější materiál, který je přibližně 200krát pevnější než ocel.
Má však i vynikající optickou, tepelnou a elektronickou vodivost. Využití by mohl nalézt například v solárních panelech, elektronice, biomedicínských přístrojích nebo v oblasti filtrace vody.
„Jedním z limitujících faktorů využití grafenu ve srovnání s jinými materiály je vysoká cena. Pokud snížíme cenu, můžeme podpořit jeho rozšíření,“ řekl Dong Han Seo z CSIRO, který výzkum vedl.
Nová metoda spočívá v zahřívání oleje ze sojových bobů při běžném tlaku vzduchu, dokud se nerozloží na uhlíkové stavební jednotky, které jsou nezbytné pro syntézu grafenu. Následně se rychle zchladí na niklové folii.
Podle Hana je tento výrobní proces jednodušší a bezpečnější než stávající metody, které používají výbušné stlačené plyny a zpracování ve vakuu. Při použití současných technologií stojí kvalitní grafenová folie o šířce 10 centimetrů až 19 000 korun.