Domů     Technika
Skoncují Švédové s ropou na železnici?
21.stoleti 21.10.2005

Po švédských železnicích se v nedávné době začal prohánět unikátní vlak, který je opravdu šetrný k životnímu prostředí. Jde totiž o první vlakovou soupravu na bioplyn na světě!Po švédských železnicích se v nedávné době začal prohánět unikátní vlak, který je opravdu šetrný k životnímu prostředí. Jde totiž o první vlakovou soupravu na bioplyn na světě!

Zatímco v Peru letos pokřtili vlak, který jezdí na stlačený zemní plyn, Švédové se vrhli na využití bioplynu. Již v červnu letošního roku představili veřejnosti ojedinělý osobní vlak, který může najednou svést 54 pasažérů. Ti jím teď od září mohou pravidelně cestovat na osmdesátikilometrové trati mezi městy Linkoeping a Väestervik při východním pobřeží země.
 
Volvo na kolejích

Vlak, tedy vlastně jen jeden vagón, pohánějí dva motory na bioplyn, které pocházejí z konstrukční dílny, jak taky jinak, známé švédské společnosti Volvo. Nahradily tak staré dieselové jednotky od Fiatu.
Stroj ujede na jedno natankování 600 kilometrů, přičemž potřebné palivo na tuto vzdálenost veze na své palubě v jedenácti nádržích. Přitom se po železnici dokáže hnát rychlostí až 130 kilometrů v hodině. Pro zajímavost moderní české vlaky se po našich tratích mohou pohybovat rychlostí až 160 kilometrů v hodině a současné maximum českého supervlaku Pendolino je 230 km/h. V porovnání s tím se vlak na bioplyn nemá za co stydět, není zase takový šnek.

Jak se jezdí na odpadky 
Bioplyn se vyrábí z organického odpadu, nejčastěji z čistírenských kalů, na jejichž zpracování naleznete po celém Švédsku více než 200 stanic. Při rozkladu rostlinného či živočišného materiálu bez přístupu vzduchu se uvolňuje směs plynů s velkou výhřevností (21 – 23 MJ/m3). Směs je možné skladovat a využít pak jako palivo. Bioplyn se z 65 až 75 procent skládá z metanu, z 25 až 35 procent z oxidu uhličitého a menších množství vodíku, dusíku nebo sirovodíku a dalších látek. Jednou z jeho výhod je, že může být vyráběn lokálně, a stát tak nemusí být závislý na jeho převážení jako je tomu v případě ropy. Na druhou stranu výroba bioplynu je poměrně drahá.

Doprava budoucnosti?
Celý projekt stál firmu Svensk Biogas 10 milionů švédských korun (tedy zhruba 32,5 milionu českých korun), ale investice do vlaku na bioplyn by se měla vyplatit Při využití takového stroje nemusí být totiž železniční trať elektrifikovaná, což snižuje náklady na její opravy a údržbu až o neuvěřitelné dvě třetiny.
V současnosti ve Švédsku jezdí na elektřinu 97 procent vlaků, zatímco motorovou naftu využívají tři procenta železničních spojů. „Pokud všechny švédské vlaky, které v současnosti jezdí s dieselovými motory, budou postupně přestavěny na bioplyn, půjde o výrazný pokrok ve snížení emisí oxidu uhličitého a nezávislost na ropě,“ nastínil budoucnost Björn Sunden, zástupce ředitele společnosti EuroMaint, která se postarala o výměnu motorů. Švédský projekt osobního vlaku na bioplyn by měl rovněž podnítit snahy dalších evropských zemí o zavedení ekologicky šetrných dopravních prostředků.

Skandinávská tradice
V současnosti ve Švédsku podle tamního ministerstva životního prostředí jezdí na bioplyn zhruba 779 autobusů. Například v Linkoepingu to je všech 62 městských autobusů a tisíce osobních automobilů.
Tento druh paliva má ve skandinávské zemi dlouholetou tradici. V čistírnách odpadních vod se vyrábí ve velkém množství posledních deset až patnáct roků. Celková roční výroba bioplynu je 1400 GWh a podíl energie získané z biomasy tak ve Švédsku představuje celých 18 procent, což severský stát řadí mezi přední evropské producenty bioplynu.

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz