Právě končí budování první části unikátní observatoře, která bude sledovat extrémní kosmické paprsky. V kosmu totiž cosi urychluje částice na nepředstavitelné energie a současná fyzika tento jev neumí vysvětlit.
V rámci dlouhodobého mezinárodního projektu a za účasti 30 vědeckých institucí z 19 zemí vzniká od roku 1999 v Argentině, v pampě na úpatí Kordiller v provincii Mendoza, observatoř Pierra Augera, Ta je unikátní nejen svým zaměřením, ale i velikostí. Po dokončení argentinské části by se měla v Utahu v USA začít stavět její severní část.
Záhada současné fyziky
V roce 1991 zaznamenali vědci v Utahu zvláštní jev. Zachytili intenzivní spršku částic a spočítali energii, kterou musel mít onen vesmírný projektil, než se srazil s první molekulou ovzduší. Vyšlo jim, že mikroskopická částice nesla stejná pohybová energie, jakou by měl projektil letící rychlostí téměř 300 km/h, což bylo šestkrát více, než připouštěly teorie. Je to jedna z největších záhad současné fyziky. Odkud podobné částice přicházejí? Z mohutné kosmické exploze? Ani zánik neutronové hvězdy v útrobách černé díry by nedokázal udělit částicím takovou energii.
Jak chytit zdivočelé částice?
A právě proto, aby přišli záhadě na kloub, stavějí vědci v Argentině unikátní observatoř. Rozmísťují zde 1600 detektorů ve čtvercové síti tak, aby vzdálenost mezi dvěma sousedními byla jeden a půl kilometru. Pokryjí tak území o rozloze 3000 km2 (50 x 60 km). Součástí vybavení obří observatoře je i 30 fluorescenčních teleskopů. Polovině z nich dodávají zrcadla odborníci z České republiky.