Chytré hodinky si zatím nezískaly takovou oblibu jako chytré telefony a většina lidí je považuje za technologický výstřelek bez většího využití.
Nositelná elektronika však může detekovat, kdy jste nemocní, jednoduše tak, že sleduje vaše vitální funkce..
Michael Snyder ze Stanford University v Kalifornii si tuto schopnost vyzkoušel loni na vlastní kůži. Již více než rok na svém těle nosil sedm čidel s cílem otestovat jejich spolehlivost, když náhle začala vykazovat abnormální hodnoty.
I přesto, že se cítil v pohodě, senzory ukázaly, že mu srdce bije rychleji, než je obvyklé, jeho teplota kůže stoupla, a naopak hladina kyslíku v krvi klesla.
„To je to, co mě poprvé upozornilo, že něco není v pořádku,“ popisuje Snyder. Napadlo ho, že mohl onemocnět lymskou boreliózou z klíštěte, které nedávno chytil. Následovala mírná horečka a Snyder požádal lékaře o antibiotika doxycyklin, která se používají při léčbě lymské boreliózy.
Její příznaky zmizely během jediné dne a následné testy potvrdily správnost jeho vlastní diagnózy.
Až tři dny před příznaky
Snyder se svými kolegy nyní prokázal, že chytré hodinky mohou být použity k detekci prvních příznaků nemoci. Více než 40 dobrovolníků nosilo po dobu až dvou let zařízení, které nepřetržitě monitorovalo jejich puls a teplotu kůže.
Výzkumníci přitom zaznamenali neobvykle vysoké srdeční frekvence a někdy i vyšší teplotu kůže až tři dny předtím, než dobrovolníci pocítili příznaky nachlazení nebo jiné infekce.
„Jakmile tato nositelná zařízení shromáždí dostatek údajů, aby zjistila, jaké jsou vaše normální výchozí hodnoty, mohou být velmi dobrá při odhalování situací, kdy něco není v pořádku,“ uvedl Snyder. „Myslíme si, že pokud jsou vaše tepová frekvence a teplota kůže zvýšené po dobu asi dvou hodin, je tu velká pravděpodobnost, že budete nemocní,“ dodal.
Výzkumníci nyní pracují na algoritmech, které by chytrým hodinkám umožnily informovat svého nositele, kdy by mohl být nemocný.