Doktorka Luciana Besedovsky společně s dalšími kolegy z německé Univerzity v Tübingenu zjistila, že pravidelný spánek hraje důležitou roli v imunitním systému člověka.
Německý tým se souvislostí spánku a imunitního systému zabývá dlouhodobě, a daří se mu přinášet zajímavé výsledky. Nedávno například vědci zjistili, jak se mění počet bílých krvinek, pokud člověk v noci spí, nebo bdí.
Experiment vědci provedli na 14 dobrovolnících, kterými byli mladí muži ve věku kolem 25 let. V první fázi studie byly lidem odebírány vzorky krve v průběhu noci, kdy spali. Kvůli další části výzkumu pak muži museli zůstat vzhůru celých 24 hodin a krev jim byla odebrána po probdělé noci.
Ve vzorcích krve byla následně sledována hladina T-lymfocytů – konkrétního typu bílých krvinek, které tvoří základ pro imunitní systém člověka.
Z výsledků studie vyplynulo, že pokud člověk spí, už po třech hodinách začne množství lymfocytů v krvi klesat. Buňky se pravděpodobně přesouvají do mízních uzlin, kde hrají důležitou roli v likvidaci choroboplodných zárodků.
Když ale muži zůstali celou noc vzhůru, počet bílých krvinek zůstával v krvi stále stejný.
Není tedy pochyb, že se na obranyschopnosti člověka projeví i jediná probdělá noc.