I když se mezi odborníky spekulovalo o dřívějším osídlení severoamerického kontinentu, nejstarší doklady lidské přítomnosti byly až dosud jen 14 000 let staré. Nejnovější výzkum ale přinesl důkazy, že člověk do oblasti dnešní Kanady přišel už před 24 000 lety. .
Ameriku člověk osídlil suchou nohou přes pevninský most v oblasti dnešní Beringovy úžiny. Dále pak pokračoval na jih pravděpodobně podél západního pobřeží kontinentu. Až dosud byli antropologové přesvědčeni, že Nový svět byl kolonizován až před 14 000 lety.
O starším osídlení totiž existovaly pouze nepřímé důkazy – například nálezy zvířecích kostí z jeskyně Bluefish, které mohly, ale nemusely souviset s lidskou aktivitou.
Jeskyně Bluefish se nachází na severozápadě Kanady. Objevena byla v 70. letech 20. století. Od té doby zde proběhlo několik archeologických výzkumů, které na světlo vynesly tisíce fragmentů zvířecích kostí.
Některé ostatky koní, mamutů a bizonů byly datovány až do období před 30 000 lety. Většinou expertů ale nebyly považovány za důkaz, že v jeskyni přebývali lidé.
Přes nedůvěru kolegů se na kosterní materiál zvířat rozhodla podívat profesorka Ariane Burkeová z kanadské Univerzity v Montréalu se svým týmem. Vědci důkladně prozkoumali každý z 36 000 fragmentů kostí.
Mravenčí práce jim sice trvala dva roky, přinesla ale své ovoce. Na 15 úlomcích totiž experti našli vodorovné zářezy – nepopiratelné důkazy lidské činnosti. Rýhy zřejmě vznikly, když lidé stahovali zvířata z kůže a porcovali maso.
Všech 15 kostí s vrypy bylo podrobeno radiokarbonovému datování. Nejstarší z lidmi opracovaných úlomků byl starý 23 000 – 24 000 let. Lidé tedy Ameriku osídlili minimálně o celých 10 000 let dříve, než si antropologové původně mysleli.