Džbán plný stříbrných grošů našel na konci loňského roku Petr Hudec. Poklad byl ukrytý v lese, asi kilometr od nejbližší osídlené oblasti. Podle expertů jde o nejvýznamnější mincovní nález na západě Čech za posledních 30 let. .
V místě rozrytém od divokých prasat si nálezce všimnul několika mincí. Na místo přivolal archeology ze Západočeského muzea v Plzni. Ti poklad zdokumentovali a vyzvedli. Světlo tak spatřil keramický džbán, který obsahoval 519 mincí.
Naprostá většina mincí jsou stříbrné pražské groše vyražené za vlády krále Václava IV., tedy mezi lety 1378 – 1419. Do skrýše v lese poklad někdo schoval pravděpodobně v době nebezpečí za husitských válek.
Peníze se totiž většinou ukrývaly doma. Když šlo ale do tuhého, volili lidé častěji skrýše mimo domov.
Ukrytá částka ve středověku představovala poměrně slušné jmění. Podle historiků za ni bylo tehdy možné koupit dům na předměstí nebo stádo krav.
V současné době archeologové mince čistí. Zatím se jim podařilo zbavit špíny pouze malou část, práce totiž vyžaduje náročné technické postupy. Po očištění celého pokladu se budou vědci snažit vyčíslit jeho cenu.
Ta se bude odvíjet od toho, jaké mince se v pokladu našly. Některé mohou být běžné a tím pádem i málo ceněné. V hrnci ale mohly být ukryté i unikáty, jejichž cena se může vyšplhat až na tisíce korun za jedinou minci.