Smích a sex prý prodlužují život. Je to skutečně pravda? „Tvrdá data“ z této oblasti neexistují, nicméně řada výzkumů prokázala, že milování a úsměvy mají blahodárný účinek na psychickou i fyzickou stránku člověka..
Smích a sex jsou totiž nejlepšími zbraněmi proti zabijákovi jménem stres. Už pouhý úsměv dokáže snížit hladinu stresových hormonů. Smích vyplavuje endorfin, tzv. hormon štěstí, který způsobuje dobrou náladu.
Podobně funguje i kvalitní sex, po kterém se lidé cítí uvolněněji a šťastněji. Uvolněnost vede ke snížení krevního tlaku a funguje jako prevence proti mrtvici a srdečním nemocem.
Badatelé z univerzity v americkém Baltimore se zaměřili na fenomén smíchu. Dvaceti dobrovolníkům pustili dva filmy, komedii a thriller. Zjistili, že u 14 dobrovolníků z 20 byl průtok krve menší po stresujících záběrech.
Naproti tomu při záběrech vyvolávajících smích krev protékala lépe u všech dobrovolníků vyjma jediného. „Velikost změn, které jsme viděli na vnitřních stěnách cév, je podobná účinkům aerobiku, ale bez bolestí a svalového napětí spojených s cvičením,“ podotkl vedoucí výzkumného týmu Michael Miller.
Naopak vědci z univerzity v Severní Karolíně shledali, že i mírná deprese u kardiaků zvyšuje riziko smrti o 44 %.
Lékaři z Pennsylvánské univerzity pro změnu zjistili, že veselí lidé jsou odolnější vůči nachlazení. Při poněkud drsnějším výzkumu byl třem stovkám dobrovolníků vstříknut do nosu rhinovirus. Ten nese odpovědnost za velkou část všech možných rým a nachlazení.
Ukázalo se, že lidé se sklony ke zlosti a vzteku byli k propuknutí nemoci třikrát náchylnější. Aby se účinky, které smích doprovázejí, projevily, stačí zvednout jen horní ret. Fritz Strack z Würzburgské univerzity tvrdí, že pozitivní vliv na náladu má i to, jestliže v ústech podržíme třeba tužku.
Podle Willibalda Rucha z Curyšské univerzity dokázala skupina dobrovolníků podržet ruku v ledové vodě déle, když byla předtím vystavena „terapii smíchem“. Ukazuje se tedy, že smích zvyšuje odolnost i vůči bolesti. Úsměv je víc sexy, usměvaví lidé lépe navazují vztahy.
Rovněž při výzkumu sexuálního chování vědci dospěli k zajímavým závěrům. Ze studie švýcarské Technické Univerzity vyplývá, že pravidelný sex posiluje imunitu. Podle Švýcarů je ideální souložit dvakrát až třikrát týdně, méně nebo naopak i více sexu imunitu zejména u mužů oslabuje.
Experti hamburského výzkumného lékařského ústavu na základě svých výzkumů zase soudí, že sex stimuluje mozek a lidé se poté stávají chytřejšími. „Zkušenosti, které při sexu získáváte, můžete později využít rovněž v oblastech života, které se sexem nesouvisejí,“ je přesvědčen jeden z autorů výzkumu Werner Habermehl.