Když se člověku podaří shodit pár kilo, nemá ještě vyhráno. Na obzoru je strašák opětovného nabrání ztracené váhy označovaný jako jojo efekt. Princip problému byl obecně dáván za vinu lidskému tělu, které si dělá zásoby na horší časy.
Když skončí dieta, snaží se uložit co nejvíce zásob na další období strádání. Nyní se vědcům z Izraele podařilo přijít na kloub přesnému mechanismu vzniku jojo efektu.
Díky experimentu s laboratorními myškami se ukázalo, že viníkem opětovného nabrání váhy jsou střevní bakterie. Když člověk hůře jí, jsou„horší“ i jeho bakterie v zažívacím traktu. Díky moderní dietě člověk rychle zhubne, špatné bakterie ale ve střevech přežívají a zpomalují metabolismus člověka. Proto takoví lidé po ukončení diety přibírají.
V rámci pokusů byl odebrán vzorek střevní mikroflóry tlustým a hubeným myším. Mikroorganismy byly navzájem porovnány. Z výsledků vyplynulo, že jsou mezi vzorky patrné výrazné rozdíly. Bakterie u tlustých myší přispívaly k zánětům a znesnadňovaly hubnutí.
Pokud tedy chce člověk skutečně ztratit na váze, je jedinou šancí změna střevní mikroflóry. Ta ale trvá dlouho a dosáhne se jí pouze změnou jídelníčku. Důraz by lidé měli klást hlavně na konzumaci ovoce a zeleniny a omezení živočišných proteinů.