Do systému Saturnu vstoupila družice Cassini v roce 2004. Velmi brzy sonda na Zemi poslala první snímky, které potvrdily, že je povrch jednoho z měsíců, Enceladu, pokrytý vodním ledem. V některých částech tělesa navíc z trhlin tryskají gejzíry, díky nimž je zde velká naděje na průzkum podpovrchového oceánu.
Výzkum mezinárodního týmu vědců, jehož se účastní i čeští odborníci, nyní přinesl zjištění, že by se ohromné plochy vody daly zkoumat i jinak. Slupka ledu je totiž zřejmě tenčí, než se astronomové dříve domnívali.
Na základě komplexního pozorování měsíce, informací ohledně gravitačního pole a výkyvech dráhy při oběhu odborníci zjistili, že ledová krusta je v průměru silná pouze 18 – 22 kilometrů, což je dvakrát méně, než se předpokládalo dříve.
Ve všech místech navíc není led stejně tlustý. Nejsilnější je zřejmě na rovníku, kde dosahuje výšky až 40 kilometrů. Mocnost pak klesá směrem k pólům. V nejtenčí oblasti je zřejmě silný jen 1,5 – 5 kilometrů.
V blízké budoucnosti je zde tedy možnost, že by lidmi vyslaný přístroj mohl skrze některou z trhlin na pólu prozkoumat podpovrchový oceán.