„Chronická lymfatická leukémie patří mezi nejčastější leukémie u dospělých lidí. Prognóza této nemoci a reakce na léčbu je však u každého nemocného velice rozdílná. Naše metoda může lékařům pomoct částečně předpovědět, zda budou pacienti na konkrétní terapii reagovat,“ uvedl docent Marek Mráz, vedoucí Výzkumné skupiny Mikroprostředí imunitních buněk.
Leukémie může vzniknout tak, že se značnou nekontrolovaně množit B-lymfocyty. Ty normálně rozeznávají přítomnost infekce v těle pomocí tzv. B-buněčných receptorů na svém povrchu. Jedná se o komplex několika bílkovin, které umožňují vazbu na specifický antigen.
V případě navázání na patogen dávají buňce pokyn k dělení. Při vzniku leukémie je však tato signální dráha nesprávně regulována a některé moderní léky jsou založené na jejím blokování.
„Uvedli jsme, že aktivitu této signální dráhy řídí molekuly mikro RNA a právě hladinu těchto dvou molekul měříme. Pacienti, kteří mají jejich hladinu nízkou, budou mít s velkou pravděpodobností agresivnější podobu choroby a budou hůře reagovat na léčbu,“ popsal Mráz princip fungování patentu.
Vědci plánují ve spolupráci s komerčním partnerem vyvinutí testovací sady pro běžné použití v nemocnicích.