Při záchranném výzkumu ve Velimi u Kolína archeologové nalezli studnu z období neolitu. Už tento objev je sám o sobě výjimečný. Takto starých studní je totiž v celé střední Evropě pouze několik. Ještě větší překvapení ale na experty čekalo uvnitř studny.
Díky vlhkému bahnitému prostředí se v sedimentech studny uchovaly i artefakty z organického materiálu, které by v jiném prostředí podlehly rychlému rozkladu. Podařilo se tak najít například relativně zachovalé dřevěné obložení studny. Skutečným unikátem je ale téměř 7 centimetrů dlouhý kousek provázku.
I takto nepatrná část provázku, může o dobách minulých odhalit velké množství informací. Archeologové díky němu mohou zjistit, z jakého materiálu a jakým způsobem lidé provazy vyráběli i k čemu mohly sloužit.
Organický materiál podobného původu na vzduchu rychle degraduje. Vědci proto v první řadě museli provázek zakonzervovat. To se jim podařilo díky zvlhčování vodou a etanolem. Následně byl provázek očištěn a vložen do speciálního roztoku.
Nyní je vysušen a uložen do krabičky vyrobené na míru, ve které čeká na detailní analýzu.