Velkým bílým žralokům brázdícím vody kolem Jihoafrické republiky hrozí vyhynutí. Na smutný fakt poukázala studie výzkumníků z tamější Stellenbosch University. Podle odhadů odborníků žije v pobřežních vodách již jen posledních několik stovek exemplářů. Studie uvádí rozmezí od 353 do 522 jedinců.
„Jejich počty jsou zde extrémně nízké. Jestliže se situace nezlepší, tak populace jihoafrických velkých bílých žraloků zcela zmizí,“ varuje vedoucí nedávného výzkumu, doktorka Sara Andreottiová z katedry botaniky a zoologie.
Ze získaných výsledků vyplývá, že žraloci žijící u pobřeží JAR mají nejnižší genetickou rozmanitost ze všech populací svého druhu.
Andreottiová říká, že na decimaci druhu mají značný vliv dopady rybolovu, dále pak pytláctví a znečištění. To vše přispívá ke snižování potravinových zásob v mořích a oceánech.
Dle vyjádření biologů by mělo další snižování počtu žraloků negativní vliv životní prostředí. Došlo by totiž k přemnožení lachtanů, kterými se tito mořští dravci živí, což by mělo dalekosáhlé dopady na celou rybí populaci a následně na rybářský průmysl jako takový.
„Když odstraníme žraloky z ekosystému, bude to mít dominový efekt. Celý ekosystém se pak může zbortit jako domeček z karet,“ poznamenal profesor Conrad Matthee ze Stellenbosch University.
Velký bílý žralok (Carcharodon carcharias), dříve často nazývaný žralok lidožravý, může dorůstat délky 6,4 m a dosahovat hmotnosti až 3300 kg.