Mezinárodní výzkumný tým profesora Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy uveřejnil studii o vlivu parazita toxoplasmy na poměr narozených chlapečků a holčiček. Studie ukázala, že čím více žen je v určité zemi parazitem nakaženo, tím víc se v ní rodí holčiček a tím méně chlapečků.
Vliv toxoplasmy na poměr pohlaví v potomstvu popsali u lidí i u experimentálně nakažených hlodavců čeští vědci již před 10 lety. Nová studie však ukázala, že se jedná třetí nejvýznamnější faktor z 15 sledovaných, hned po preferenci synů a po počtu dětí v rodině.
Autoři ukazují, že nejpravděpodobnějším vysvětlením posunu poměru pohlaví je tzv. Trivers-Willardův efekt, tedy převaha dcer v potomstvu žen (obecně samiček) v horším zdravotním stavu nebo horším socioekonomickém postavení.
V případě, že se toto vysvětlení potvrdí, bude se jednat o další doklad toho, že zdánlivě neškodná, zato však nevyléčitelná nákaza toxoplasmou, která u nás postihuje asi třetinu obyvatelstva, má ve skutečnosti velmi zásadní vliv na veřejné zdraví.