Na jihovýchodě Rumunska leží jeskyně, která byla objevena náhodou, když se v místě jejího výskytu plánovalo postavení elektrárny. Jeskyně byla izolovaná a nepřístupná po více než pět milionů let. Ačkoliv zde neexistuje denní světlo a jeskyně je vyplněna toxickými plyny, životem se to tu doslova hemží. Žijí zde pavouci, škorpioni, stonožky, ale i další druhy hmyzu a bakterií.
Od objevu jeskyně v 90. letech 20. století se dovnitř podívala necelá stovka lidí. To zejména proto, že je pobyt v jeskyni extrémně nebezpečný. Je nutné spustit se 20 metrů dolů po laně a poté se plazit v tunelech, kde se teplota pohybuje kolem 25 stupňů. Úzké cesty nakonec ústí v centrální jeskyni vyplněnou podzemním jezerem.
Voda plná sloučenin síry páchne po zkažených vejcích a spálené gumě. Vzduch v jeskyni je vyplněn toxickými plyny například sirovodíky, které se uvolňují z vody. Ve velkém množství je zde přítomen také oxid uhličitý.
Jeskyňáři zde proto vydrží s dýchacím zařízením maximálně několik hodin. I přes náročnou a nebezpečnou práci zde bylo zatím odhaleno 48 druhů živočichů, z toho 33 se nevyskytuje nikde jinde na světě.