Asi každý ví, jak vypadá online mapa či mapová aplikace. Moderní doba se však vkrádá i do této oblasti a uživatelé již nechtěj jen vědět, jak se dostanou z bodu A do bodu B. Proto vznikají detailní mapy měst, které nabízí více informací a zajímavostí na jednom místě.
Pokud se podíváme na Prahu, tak zde dominuje aplikace 2GIS, která je doprovázena přívlastkem Informační systém Prahy s 3D mapou. Hlavní předností aplikace je kromě její aktuálnosti a detailních informací také fungování v off-line režimu.
S týmem 2GIS jsme tak zjišťovali, co vše za vznikem mapy z reálné do digitální podoby stojí.
Zásadní roli při získávání dat zastávají kartografové, kteří pracují se satelitními snímky a vytváří mapové podklady. Nezbytnou součástí týmu jsou pak terénní specialisté, kteří sbírají informace o organizacích přímo v terénu.
Mimo jiné také ověřují, zda je poloha každé organizace správně zaznamenána. Jakmile jsou všechna data zaznamenána, musí se přenést do finální verze aplikace. Poslední fázi vzniku produktu představuje nahrání modelu do informačního systému a následné ověřování a testování správnosti umístění a zobrazení.
Díky call centru pak probíhá pravidelné ověřování informací o jednotlivých organizacích, protože jen díky tomu lze zaručit aktuálnost údajů.
Zajímavostí je lokální charakter aplikace, který zohledňuje aktuální požadavky uživatelů. Díky tomu se aplikace neustále rozšiřuje. 2GIS takto zmapoval například pražskou ZOO, pražské parky nebo obchodní centra po jednotlivých patrech.
Na základě interakce s uživateli nyní pracuje na pilotním projektu zmapování nemocnic nebo nově spouští projekt památných stromů, kdy se uživatelé dozvědí nejen polohu ale i zajímavosti o stromech.