Přední český geograf a profesor Univerzity Karlovy Václav Švambera (1866 – 1939) proslul nejvíce svými díly z oblasti hydrologie. Zasloužil se také o vybudování Geografického ústavu v Praze, jenž díky němu odpovídal světovým parametrům. .
Václav Švambera se zásadním způsobem zasloužil o výstavbu budovy pro přírodovědecké obory v Praze na Albertově. Výstavbu dlouhodobě připravoval, organizoval a realizoval. Přírodovědecká fakulta vznikla roku 1920. Zároveň s ní ministerstvo kultury na návrh profesora Švambery ustanovilo Státní sbírku mapovou Republiky československé.
Geografický ústav Univerzity Karlovy koncem 20. let minulého století mohl být srovnáván jen s francouzskými nebo německými institucemi. Švambera pozvedl českou geografii na světovou úroveň.
Narodil se 10. ledna 1866 v obci Peruc na Lounsku. Na české Filozofické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity vystudoval obory geografie, historie a geologie. Studium ukončil dizertační prací o Libyjské poušti.
Habilitoval se rozsáhlou a pozoruhodnou monografií o Kongu. Tato práce z let 1901–1905 byla svého času největší monografií věnující se řekám na jižní polokouli. K jeho stěžejním dílům patří také první systematické výzkumné práce o šumavských jezerech.
Václav Švambera disponoval širokými zeměpisnými znalostmi. Toužil po objevných expedicích ve stylu Emila Holuba, stal se však váženým profesorem a ředitelem Geografického ústavu.
Pozvánka
Geografická sekce Přírodovědecké fakulty UK v Praze připravila výstavu k 150. výročí narození Václava Švambery. Výstava potrvá od 9. 12. 2015 do 30. 4. 2016 na adrese Albertov 6, Praha 2, v 2. patře v předsálí Knihovny geografie (Po-Pá 9:00-17:00).
Velkým českým vědcům je věnováno hlavní téma 21. STOLETÍ č. 6/2016, které je právě v prodeji!