Dvojice geologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zasvětila svůj výzkum tzv. vesmírnému zvětrávání. Jedná se o jev, při kterém drobné prachové částice, kterých je sluneční soustava přispěním komet plná, formují povrch vesmírných těles.
Takovými formovanými tělesy jsou kupříkladu měsíce či asteroidy. .
Matthew Markley a Gunther Kletetschka dospěli k výsledkům, které by mohly napomoci s poznáním řady významných procesů ve vesmíru. A to včetně vzniku života. K napodobení kosmického zvětrávání v pozemských laboratořích je možné například využít laserových impulsů.
Laser je snadno nastavitelný, je tak možné velmi přesně regulovat energii impulsu, aby co nejvíce odpovídala dopadu mikrometeoritu. .
„Materiál, v našem případě olivín, který je běžnou součástí drobnějších těles ve sluneční soustavě, se dopadem energetizovaného paprsku nataví. Jelikož zhruba víme, jak vypadají podmínky v různých částech sluneční soustavy, připravili jsme si tři různé vzorky, které odpovídaly kosmickému zvětrávání Merkuru, Měsíce a tělesům v pásmu asteroidů,“ vysvětluje Kletetschka.
V další části experimentu vědce zajímalo, jak se mění vlastnosti povrchu minerálu co do jeho magnetických vlastností.