Členové skupiny Multi-robotických systémů z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze využívají ke snímání obtížně dostupných míst interiérů historických budov dronů. Památkáři si jejich pomoci cení. .
Vědci ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Olomouci koncem února úspěšně nasnímali interiér objektu farnosti ve Šternberku v Olomouckém kraji. Použili k tomu speciálně vybavené bezpilotní helikoptéry.
Právě zdokumentování obtížně přístupných míst kostela pomůže historikům a architektům zhodnotit potřebu případných restaurátorských prací v projektu obnovy farnosti.
Martin Saska, vedoucí skupiny Multi-robotických systémů, o projektu říká: „Kromě senzorického snímání vysoko položených míst kopule kostela, která jsou jinak dostupná jen pomocí nákladného lešení, jsme poprvé v terénu otestovali unikátní techniku, kterou právě vyvíjíme a která bude založena na vzájemné stabilizaci formace autonomních helikoptér, kde jedna z helikoptér nese kameru, další pak zdroj světla.“.
V současné době jednají pracovníci skupiny o využití dronů pro snímání dalších historických objektů. Mohlo by se například jednat i o Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.