Tučňák Humboldtův (Spheniscus humboldti) žije v oblastech, kde teplota v zimě může klesnout i pod bod mrazu. Voda na nelétavých ptácích nicméně nikdy nezamrzne. Vědci nyní zjistili, v čem tato vychytávka tučňáků vězí.
Ptáci pojmenovaní po přírodovědci Alexandru von Humboldtovi hnízdí podél západního pobřeží Peru a Chile. I když ale tučňáci vylezou z chladné vody do mrazivého vzduchu, peří na nich nezamrzá. Odborníci se původně domnívali, že je tato schopnost způsobena vlastností peří odpuzovat vodu.
Ta by údajně měla sklouznout dřív, než stačí zmrznout. Výzkum vlastností vody ale ukázal, že led se může za vysoké vlhkosti a nízké teploty vytvořit i na velmi hydrofobních materiálech.
Odborníci proto prozkoumali peří tučňáků Humboldtových pomocí elektronového mikroskopu a zjistili, že jsou pírka tvořena sítí rýhovaných větviček navzájem spojených drobounkými háčky. Tato struktura společně s vlastností peří odpuzovat vodu vytváří materiál, na kterém voda nezamrzne.
Vědci by nyní chtěli tento objev využít k vytvoření speciálních ledu-odolných vláken. Ta by podle nich našla uplatnění v řadě oborů, například elektrické izolaci.