Katedra enviromentálních studií Masarykovy univerzity v Brně představila průzkum, jak vnímá česká společnost změny klimatu. Sociologové v období od konce května do konce června shromáždili data od více než 2 000 respondentů.
A co zjistili? Kupříkladu to, že více než polovina Čechů (52%) věří tomu, že se klima globálně mění. Většina se také domnívá, že k těmto dalekosáhlým změnám přispívá člověk svou činností.
Vyšlo najevo, že průměrný Čech si tyto změny spojuje s celou řadou hrozeb, ale už se jich tolik neobává, neboť se domnívá, že postihnou lidi na jiné části planety. Podceňují hrozby pro ČR a osobní život, výrazně však vnímají změny klimatu vzhledem k ohrožení budoucích generací, přírody a světa jako celku.
Více než polovina lidí zastává názor, že bude čím dál tím více docházet k vymírání druhů, povodním, extrémním vedrům a suchům.
„Ukázalo se, že Češi sice vnímají řadu hrozeb, zároveň jsou si ale relativně nejistí. Přece jen česká debata byla v minulých letech hodně složitá a Češi jsou dezorientovaní v porovnání se zahraničními výzkumy,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Jan Krajhanzl.
Podle jeho dalšího vyjádření z výzkumu vyplývá, že velká individuální akce se od většiny naší společnosti čekat nedá. Více než 60% veřejnosti se domnívá, že odpovědnost za aktivity proti změnám klimatu má hlavně průmysl, EU a mezinárodní společenství.
Zajímavostí je, že více klimaskeptiků se v průzkumu vyskytlo mezi muži.