https://www.youtube.com/watch?v=faI5Uio78bk
Příjemci transplantovaných končetin jsou v současné době odkázáni na léky potlačující imunitu – imunosupresiva. Ta slouží k tomu, aby tělo člověka končetinu neodmítlo. Pokud by byli vědci schopni vypěstovat končetiny z vlastní tkáně člověka, nebyly by tyto léky potřeba.
Dnes už jsou nám známy kmenové buňky, ze kterých se tyto části dají vypěstovat. Chybí nám pouze postup, jak z kmenových buněk „vytvarovat“ požadovanou končetinu. Vědci z Massachusets použili metodu, s jejíž pomocí se již dříve podařilo vypěstovat myší srdce a potkaní ledviny.
Nyní se ale odborníci poprvé snaží vytvořit komplexní tělesnou strukturu, jakou je paže. Pro přelomovou studii použili část horní končetiny odpovídající předloktí potkana, do kterého se jim úspěšně podařilo transplantovat svalovou a cévní tkáň.
Metoda budoucnosti
Tým vědců v čele s doktorem Haraldem Ottem chtěl demonstrovat princip, který, jak doufá, v budoucnu povede k možnosti pěstovat končetiny na míru z vlastní tkáně příjemce. Metoda by ovšem měla být aplikovatelná i na dolní končetinu a jiné komplexní struktury.
Amputovanou část končetiny potkana odborníci vypláchli látkou, jež odstranila všechny živé buňky. Zbyla pouze „neživá“ tkáň, takzvaná extracelulární matrix – hmota ukládající se v mezibuněčných prostorech tvořená převážně kolagenem.
Mezitím vědci nechali kultivovat kmenové buňky svalové a cévní tkáně příjemce. „Vypláchnutá“ končetina byla následně injektována vypěstovanými buňkami. Svalové buňky byly aplikovány do jednotlivých svalových pouzder a buňky cévní tkáně do hlavní artérie.
Končetinu nechali odborníci tři týdny růst v bioreaktoru za pomoci elektrické stimulace.
DALŠÍ INFORMACE SE DOZVÍTE V 21. STOLETÍ Č. 10/2015, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI!