Roztoče Adactylidium nicolae z čeledi Acarophenacidae proslavil jejich krátký a neobvyklý životní cyklus. Oplodněná samice se přisaje k vajíčku truběnky fíkusové (Gynaikothrips ficorum). Zárodek tohoto třásnokřídlého hmyzu tvoří jediný zdroj živin a je hlavním omezením další reprodukce.
Populace roztočů má malý počet samců. Jedna samice dá základ pěti až osmi dcerám a jen jedinému synovi. Přítomnost právě jednoho samce je důležitá pro věci příští.
Když potomci dosáhnou pohlavní zralosti, tak se v těle své matky a tedy v relativní bezpečí, spáří. Bratr, jediný zdroj samčích genů, oplodní vlastní sestry. Je to účinnější, než kdyby k páření došlo až po vylíhnutí.
Osud jejich matky je téměř zpečetěn. Její potomci využívají její tělo jako zdroj potravy, prakticky celé ho vyžerou, prokoušou se ven. Samec, který splnil své poslání, umírá. Oplodněné dcery hledají nové vajíčko truběnky a celý cyklus, který trvá přibližně 4 dny, začíná nanovo.
O DALŠÍCH PODIVNÝCH ROZMNOŽOVACÍCH PRAKTIKÁCH VE SVĚTĚ ZVÍŘAT SE DOZVÍTE V 21. STOLETÍ Č. 9/2015, KTERÉ JE STÁLE V PRODEJI!