Archeologům se podařilo nalézt kost z malíčku předchůdce člověka starou více než 1,84 milionu let. Nález byl uskutečněn na území východní Afriky. Tento důležitý objev nás vrací zhruba do doby, kdy naši předci začali používat nástroje.
Právě vývoj ruky je jedním z nejdůležitějších faktorů, který nám poskytl výhodu nad ostatními živočišnými druhy. Paleontolog Manuel Dominguez-Rodrigo z Institute of Evolution in Africa (IDEA) sídlící v Madridu tvrdí, že z nálezu 3,6 cm dlouhé kůstky je možné určit, nejen jak se vyvíjelo tělo, ale dokonce i jak tito tvorové žili.
Podle tvaru kostí ruky je možno říci, kdy naši předchůdci sestoupili z korun stromů, případně kdy začali užívat nástroje.
Dominguez-Rodrigo uvedl: „Když hominidé začali zhruba před šesti miliony lety chodit po dvou, vyvinul se u nich delší palec. Přetrvávající zakřivení prstů však svědčí o tom, že stromy dál zůstávaly jejich přirozeným životním prostředím.
Tak tomu bylo po další čtyři miliony let. Když naši předkové opustili své příbytky ve větvích nadobro, jejich prsty se začaly postupně narovnávat a umožňovaly manipulovat s čím dál složitějšími nástroji. Což rozvíjelo jejich mozek a spolu s tím i inteligenci.“.