Nezaplevelenějšími oblastmi světa jsou podle nejnovějšího výzkumu tichomořské ostrovy a dále pak Austrálie a Nový Zéland. Mohou za to plevelné rostliny, které sem byly zavlečeny ze severní polokoule. K jejich šíření přispívá vzkvétající obchod a cestovní ruch.
Pokud přivlečená semena vyklíčí a vyroste z nich rostlina, která dá základ pro další reprodukci, může tento druh v novém prostředí zdomácnět.
Botanik z novozélandské University of Canterbury Pieter Pelser prohlásil: „Pokud bychom prošli celý Nový Zéland a počítali, které rostlinné druhy zde mají svůj přirozený původ, a které nikoliv, došli bychom ke zjištění, že poměr je 50:50.“.
Přitom naturalizované rostlinné druhy jsou velkou hrozbou pro zachování biologické rozmanitosti, zejména pak v případech, když napadají a narušují původní ekosystémy. Na Novém Zélandu jsou takovým invazním druhem například borovice.
„Zdomácnělé druhy, které se stanou invazními, mohou mít za důsledek, že z přírody zcela vytlačí druhy, které nikde jinde mimo Nový Zéland nenajdeme,“ varuje Pelser. „Vytvoření světové databáze plevelů pomůže vědcům sledovat pohyb nepůvodních rostlinných druhů, což by mělo pomoci odhalit včas hrozby pro původní ekosystémy.“.