I roboty mají svou porodnici. Nejsou v ní sice doktoři, ale konstruktéři a spousta šikovných lidských rukou. Ty tady, hluboko v Maďarské pustě, právě roboty vyrábějí. A 21. století bylo u toho!
Uprostřed maďarské pusty, v městečku Jászberény, ležícím asi 80 kilometrů východně od Budapešti, kdysi stály ocelárny a slévárny. Dokonce se tu vyrábělo i střelivo pro maďarskou armádu a vojska Varšavské smlouvy. Dnes jsou zdejší výrobky podstatně mírumilovnější a pro praktický život využitelnější. 16 lidí tady montuje roboty, které umí samy luxovat. Malý robot, švédské společnosti Electrolux, zvaný Trilobite si vesele jezdí po podlaze, sbírá smetí a nepotřebuje k tomu jediný dotek lidské ruky.
Kulatý netopýr
Asi nejlépe by se malý Trilobite dal přirovnat k netopýrovi. Robot je totiž vybaven sonarem, který vysílá ultrazvuk o frekvenci 60 000 Hz. Umí tedy odlišit překážku od volného prostoru a pro sebe si říci, že tudy cesta asi nepovede. Díky tomu do ničeho nenaráží, takže se není třeba obávat, že by našemu nábytku způsobil nějakou odřeninu.
Celá montáž jednoho Trilobita trvá přesně 150 minut. Během té doby projde několika fázemi svého vývoje. V první dílně se na podvozek, který spolu s krytem tvoří kostru, namontují čtyři kolečka a k nim čtyři motůrky. Poté je vybaven pracovním nářadím, silikonovým kartáčem a ventilátorem. Teprve pak se vydá do další místnosti, kde budou vloženy jeho životní funkce. Tady se teprve stane opravdovým plně automatizovaným robotem.
Čtyřicet sourozenců denně
Nejnáročnější fáze přípravy pro život je vmontování, respektive vlepení speciálním lepidlem, velmi citlivé elektroniky. To se však mže odehrát jen za určitých podmínek. V místnosti, kde se taková složitá operace provádí, je nezbytná 51procentní vlhkost vzduchu a stálá teplota 23 stupňů Celsia.
Na to, aby podmínky byly opravdu neměnné, dohlížejí speciální čidla, která v případě potřeby upozorní například na to, že teplota se o dvě desetiny snížila. Poté je robot vyzkoušen, zda nemá nějakou „vrozenou“ vadu a může se vydat na cestu ke svému budoucímu majiteli. Každý den se v Jászberény takto „narodí“ 40 nových robotů.
Kdy roboti jedí?
Každý robot potřebuje z něčeho čerpat energii a Trilobite není výjimkou. Získává ji ze speciální nabíječky, kterou si dokonce umí sám najít a sám se v ní dobít. Pokud „dostane hlad“ během své práce, asi na dvě hodiny ji přeruší, „nakrmí“ se a poté pokračuje s úklidem. Po práci pak „spí“ v nabíjecí stanici, kde se přepne do klidového režimu.