Domů     Příroda
Proč si paviáni hledají podobné protějšky?
Pavel Šmejkal 3.9.2015

https://www.youtube.com/watch?v=lySD1yJ_fDo

Paviáni čakma (Papio ursinus) obývající savany a lesostepi jižní Afriky vytvářejí početné tlupy složené z mnoha samic a samců. Nový britský výzkum nyní zjistil, že v rámci skupiny tráví paviáni více času s paviány, kteří mají podobné charakteristiky jako oni sami. .

Mezi vlastnostmi, podle kterých se paviáni sdružují, bychom nalezli například podobný věk, stupeň hierarchie uvnitř tlupy, ale dokonce i typ osobnosti. Podle vědců z university v Cambridge a ochranářské organizace Zoological Society z Londýna, může toto kastování omezit šíření nových sociálních informací v rámci širší tlupy.

Už předchozí výzkum týmu ukázal, že paviáni určitého věku a osobnostního typ – mladší a odvážnější zvířata – budou pravděpodobněji „informačními generátory“, protože častěji řeší nové problémy, které se například týkají obstarávání potravy.

Vzhledem k tomu, že tyto informační generátory tráví většinu času ve společnosti podobných paviánů, existuje podle vědců riziko, že nově získané informace mohou skončit výlučně u jiných informačních generátorů, čímž se snižuje pravděpodobnost rozšíření nových znalostí širší skupině.

„V rámci sítí velkých tlup jsou v průběhu času společenské preference obecně diktovány věkem, hodností, a tak dále. U lidí to vidíme celou dobu. Také se dáváme dohromady s lidmi, kteří mají stejný příjem, náboženství, vzdělání atd.

U paviánů je to v podstatě stejné,“ uvedla doktorka Alecia Carterová z katedry zoologie University of Cambridge a hlavní autorka studie.

5 let pozorování

Výzkumné týmy sledovali dvě stejné paviání tlupy od úsvitu do soumraku v národním parku Tsaobis v Namibii po dobu několika měsíců každá rok mezi lety 2009–2014. Studie je první, která sledovala paviání sítě sociálních struktur v tak dlouhém časovém horizontu.

Aby otestovali odvahu, v podstatě asertivní zvědavost paviánů, rozmístili výzkumníci na okrajích stezek používaných paviáními tlupami neznámé potraviny. Tyto podněty zahrnovaly natvrdo uvařená vejce a drobné pečivo obarvené na červeno nebo na zeleno.

Vědci poté měřili čas strávený zkoumáním nové potravy, a zda bylo snědeno, aby určili stupeň smělosti u členů paviáních tlup.

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE 21. STOLETÍ, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI!

Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz