Skupině švýcarských studentů se podařilo sestrojit model rakety vybavený systémem, který dokáže upravit dráhu v polovině letu. Je to malý krok směrem k raketám schopným přistát vertikálně a být tak opětovně použity.
Podle studentů je interplanetární cestování budoucností, pro niž budou opětovně použitelné rakety nezbytné. Mladí vědci se zabývají mechanickým inženýringem na univerzitě v Lausanne.
Model rakety měří 1,5 metru a je vybaven výkonným motorem. Hlavní inovací je kontrolní systém, který studenti vyvinuli v rámci svého bakalářského projektu. Raketa schopna hladkého přistání je ještě daleko, studentský projekt za sebou má nicméně 5 přistání a největší moucha už je vychytána.
Úspěšně překonanou překážkou byla vertikální stabilizace rakety za nízké rychlosti v momentu dosažení nejvyššího bodu letu ve 200 metrech.
Inovativní kontrolní systém vyvinutý švýcarskými studenty se skládá z kanistru se stlačeným CO2, ze kterého vedou čtyři vývody podél trupu rakety. Po té, co motor spotřebuje všechno palivo, se vývody otevřou a plyn začne unikat z rezervoáru, což vytvoří trysky schopné ovlivnit dráhu letu v požadovaném momentu.
Podle studentů je také důležitý tvar „křídel“ rakety. Proto mladí vědci chtějí v budoucnu testovat ještě účinnější kontrolní systémy a zaměří se i na pohyblivá křídla, která by mohla zlepšit stabilitu rakety.