Kiwi je národním symbolem Nového Zélandu, jedná se o nelétavého ptáka s dlouhým zobákem. Malý pták se zakrnělými křídly je velmi zajímavý objekt ke studiu, mezi ptáky má nejnižší tělesnou teplotu a aktivní je převážně v noci.
Dodnes bylo o jeho genetické informaci známo velmi málo, vědci ale přečetli jeho genom, který by nyní mohl odborníkům pomoci lépe porozumět tělesných charakteristikám tohoto ohroženého druhu.
Mezinárodní tým v čele s profesorem Torstenem Schönebergem z Německa se z genomu kiwi například dozvěděl, jak je pták adaptován na noční život. V průběhu evoluce u něj došlo k inaktivaci některých genů zodpovědných za barevné vidění.
Naproti tomu jsou u něj rozšířené geny pro receptory čichu, což naznačuje, že je kiwi schopný velmi dobře rozeznat různé pachy a vůně. Tyto změny se odehrály asi pře 35 miliony let, tedy těsně po tom, kdy se pták kiwi na Novém Zélandu objevil.
Ke změnám v genomu kiwi pravděpodobně došlo, jelikož k nočnímu životu barevné vidění už nepotřeboval. Na rozdíl od toho se mu hodil zlepšený čich. DNA bylo přečteno zatím pouze u dvou jedinců. Výsledky ukázaly velmi nízkou genetickou variabilitu.
To by mohlo být z části zodpovědné za snižující se populaci nelétavých ptáků. Podle odborníků je genom kiwi důležitým zdrojem informací, který bude mít další využití v porovnávání genetické informace s dalšími ohroženými druhy nelétavých ptáků.