Jednoduché obrázky jsou pro lidi velmi přirozené, jako nástroj komunikace sloužily po tisíce let. V dnešní době dotykových monitorů by schopnost počítače rozeznat náčrtky mohla usnadnit komunikaci mezi člověkem a počítačem.
U širokých pojmů jako je „nábytek“ nebo „doplňky“ by bylo snazší, kdyby člověk jednoduše nakreslil, co má na mysli a počítač by mu hledaný výraz našel snáze.
Britští vědci vyvinuli program nazvaný Sketch-a-Net, který dokáže správně rozeznat objekt na obrázku dokonce lépe než člověk. Program je schopný napodobit zpracování informací lidským mozkem. Analyzuje pořadí, v jakém byly jednotlivé linky nakresleny a skládá tak celkový obraz unikátních nákresů.
V testech byl program schopen náčrty rozeznat v 74,9% případů, na rozdíl od člověka, který je poznal jen v 73,1%. Počítač byl také úspěšnější v rozlišení specifických variant obrázků ptáků. Rozlišit mezi holubem, rackem, letícím a stojícím ptákem dokázal ve 42,5% případů.
Lidskému protějšku se to podařilo pouze ve 24,8%. Program by v budoucnu mohl mít široké využití od usnadnění běžné počítačové komunikace po zlepšení v oblasti forenzní kriminalistiky.