Studie japonských vědců ukazuje, že vakcíny podávané rozložitelnými mikrojehlami jsou efektivnější než vakcíny aplikované injekčními stříkačkami. Vakcinace je jednodušší, bezpečnější a méně bolestivá.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je díky očkování zabráněno dvou až třem milionům úmrtí ročně. Vývoj v této oblasti je také jednou z globálních priorit, zejména kvůli epidemiím prasečí chřipky nebo eboly.
Většina vakcín je podávána injekční stříkačkou do svalu, což je metoda, která vyžaduje odborný personál. Při neopatrném zacházení může také dojít k šíření nemocí krevní cestou.
Mikrojehly japonských odborníků jsou vyrobeny z kyseliny hyaluronové, která se v těle běžně vyskytuje. Očkovací látka je podávána v podobě náplasti, mikrojehly na spodní straně propíchnou vrchní vrstvu kůže, vakcína se dostane do těla a podavače očkovací látky se rozloží.
Při očkování proti chřipce odborníci porovnali nový typ vakcinace s tradičním způsobem. Ani jeden ze subjektů neměl nežádoucí reakci na mikrojehly. Další výhodou je také možnost používání bez asistence zdravotníků.
Odborníci tak doufají, že by tato metoda mohla představovat krok k rozšíření očkování hlavně v rozvojových zemích, kde je nedostatek zdravotnického personálu.